Historické dědictví

Výchova a hodnoty: nabídka Týdne pro školy ve dnech 18.—24. června 2018

První tematický okruh programů, které můžeme realizovat přímo ve vaší škole nebo v sále Pedagogického centra v Jindřišské ulici 30, se zaměřuje na historii, ze které se můžeme inspirovat a učit.  Všechny programy uvedené v této sekci je možné objednat pro jednu až tři třídy v jeden den. Všechny programy bude možné objednat i během následujícího školního roku. 

Nabízené programy:

Svatá Ludmila a její role v českých dějinách Karel IV. a jeho duchovní tvář Cyril a Metoděj jako lidé dobré vůle Paládium země české a jeho chápání v různých obdobích našich dějin

Svatá Ludmila

a její role v českých dějinách

Svatá Ludmila je známá především jako babička nejvýznamnějšího českého knížete svatého Václava. Ve svém životě zastávala řadu dalších rolí: manželky, matky, tchyně a kněžny. 
Program je zaměřen na hledání odpovědí na otázky: Co o kněžně Ludmile opravdu víme a co vychází z legend? Jak zastávala své role a jak její život odpovídá významu jejího jména "lidu-milá"? Mají naše jména také nějaký význam a může nás to nějakým způsobem ovlivnit?
  • Lektoři programu: Michal Ondra, Marie Zimmermannová, Pavla Edita Herciková
  • Délka trvání programu: 45 - 60 minut (lze upravit), pro starší žáky a žáky středních škol až 90 minut
  • Termíny: 18.—22. 6., začátek dle domluvy 

Karel IV. a jeho duchovní tvář

Císař Karel IV. je pokládán za jednoho z našich nejvýznamnějších panovníků, který si svým způsobem vlády a péčí o zemi vysloužil označení Otec vlasti. Jeho stavební a zakladatelská činnost byla velmi ovlivněna jeho duchovním vnímáním světa. Program přiblíží žákům, kdo byl Karlovým vzorem, jaké hodnoty ve svém životě a vládě vyznával a co může být i pro nás dnes inspirací.

  • Lektoři programu: Eliška Vrbová, Marie Zimmermannová
  • Program je vhodný pro žáky od 4. třídy ZŠ
  • Délka programu: cca 90 minut, pro mladší žáky 60 minut
  • Termíny: 18.—22. 6., začátek dle domluvy

Cyril a Metoděj

jako lidé dobré vůle

Od roku 2000 se v České a ve Slovenské republice slaví 5. července státní svátek tzv. "slovanských věrozvěstů" sv. Cyrila a Metoděje. Na jejich památku se každoročně konají na Velehradě v blízkosti Uherského Hradiště Dny dobré vůle. Proč právě "dobrá vůle" je spojována s těmito pro nás historicky vzdálenými osobnostmi? Jaký význam má pro nás tady a teď? 

V programu zaměříme pozornost na způsob, jakým sv. Cyril a Metoděj řešili své úkoly a jakou museli projevit tvořivost. Žáci si vyzkoušejí si v tomto ohledu své schopnosti. Starší žáci se budou zabývat nad významem obou bratrů pro naši  národní historii (obraz Julia Mařáka v Národním divadle) a významem slavení státního svátku pro společnost i jedince.

  • Program je určen žákům 1. a 2. stupně ZŠ
  • Lektor programu: David Žofák
  • Délka programu: 45 minut
  • Termíny: 18.—22. 6., začátek dle domluvy

Paládium země české

a jeho chápání v různých obdobích našich dějin

Paládium země české je historicky cenný kovový reliéf (19 x 13,5 cm), který je uchováván a uctíván v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, Jde o tzv. "ochranný" a "milostný" obraz odkazující na víru našich předků a současníků v ochranu a lásku Boží k našemu národu. O původu Paládia vypravují legendy, jeho dějiny zkoumají historici. V těchto pramenech najdeme mnoho zajímavých informací vztahujících se k počátkům našeho státu a šíření křesťanství na jeho území, jakož i příběh tohoto obrazu v našich dějinách. Paládium země české mělo svůj význam pro knížete Václava, císaře Karla IV., ale také pro protagonisty české reformace a národ v obtížných obdobích jako bylo pobělohorské, osvícenství, období rozpadu Rakouska-Uherska a další.

Cílem programu je rozšířit poznání žáků o smyslu událostí našich dějin na základě příběhu obrazu, který spojuje myšlenky protagonistů různých událostí české historie, a objasnit úlohu tzv. ochranných předmětů v křesťanské tradici (můžeme se dotknout i tématu fetišismu).

  • Program je určený žákům od 4. třídy ZŠ i žákům středních škol, varianty programu se odlišují podle osobnosti, která je s Paládiem spojena a jíž budeme věnovat větší pozornost.
  • Lektoři programu: Marie Zimmermannová, Pavla Edita Herciková, Eliška Vrbová
  • Délka programu: 45 minut
  • Termíny: 18.—22. 6., začátek dle domluvy

© 2018 Arcibiskupství pražské, Hradčanské náměstí 16, Praha 1. Všechna práva vyhrazena. Foto: Marie Zimmermannová, SIRIRI, o.p.s., VOŠ publicistiky Praha, Michal Ondra, Michal Havel, https://pxhere.com, Olga Švecová, Pavla Edita Herciková, Arcidiecézní charita Praha.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky